earth

Jeśli CMS to WordPress

Klientom chcącym wdrożenia serwisu z zaawansowanym CMSem proponujemy  postawienie go na systemie WordPress. W pierwszym odruchu słyszy się przede wszystkim „pogardę” dla darmowego systemu. Z jednej strony rozumiemy podejście laików do tematu, z drugiej jako osoby mające styczność z różnymi technologiami zdajemy sobie sprawę z możliwości i korzyści takiego rozwiązania.

Największą obawą klientów jest utrata uznania … tyle że zawsze zastanawiamy się, przez kogo? W większości, osoby do których są skierowane witryny nie rozróżniają podstawowych pojęć, z którymi powinny być obeznane a co dopiero mówić o systemach zarządzania treścią – które użytkowników obchodzi tyle, co zeszłoroczny śnieg.

[nextcolumn] Obawy wzbudza też bezpieczeństwo systemu, do którego źródła ma dostęp każdy. Jest to prawda, z tym że tu pojawia się argument nie do pobicia – jeśli fatycznie znalazła by się dziura w systemie, to w wypadku WordPressa armia programistów siądzie i zrobi wszystko żeby naprawić i załatać dziury. Natomiast przy dedykowanym systemie może się okazać, że znalezienie problemu i przywrócenie funkcjonowania serwisu będzie się ciągnąć w czasie. Od dawna wiadomo, że szukanie błędów we własnym dziele jest jedną z najtrudniejszych rzeczy a i wiadomo że każda firma ma ograniczone zasoby ludzkie.

A trzeba sobie powiedzieć, że złamanie jakiegokolwiek systemu przez specjalistę jest łatwą sprawą, i nie jest istotne czy jest to autorski system czy też CMS oparty na ogólnie dostępnym kodzie.

Za to zalet tego rozwiązania jest sporo. Największą z nich jest na pewno niski koszt (finansowy oraz czasowy) wdrożenia, obsługi i modyfikacji, dzięki czemu można albo zredukować koszty albo przesunąć budżet do innych działań związanych z promocją czy tworzeniem firmowego serwisu www.

[nextcolumn] Przy wdrażaniu praktycznie rezygnuje się z usług programisty, który ewentualnie może być potrzebny przy tworzeniu nietypowych, dodatkowych funkcjonalności. Modułowość systemu pozwala pracować wszystkim osobno i sklejać klocki razem – i znów oszczędność czasu i pieniędzy. Kolejnym plusem jest wykluczenie 33% źródła błędów, wiadomo że najbardziej błędnogennym jest człowiek – w tym wypadku z trójcy pozostaje web developer i grafik.

Serwis thoke został również oparty o ten system ze względów czasowych. Próba napisania lub wdrożenia na inny skomplikowany i dedykowany CMS kosztowała by tyle czasu, że albo firma musiała by ograniczyć znacznie zasoby przeznaczone do wykonywania komercyjnych zadań, albo rozwlec pracę w czasie … na wiele miesięcy. A śmiem twierdzić, że jakościowo nie byłoby widać różnicy.

Prostota panelu jest cechą która wg mnie jest najmniej doceniana. Klienci uwielbiają tysiące opcji konfiguracji … z których nigdy nie korzystają, a jak mają wdrożyć kolejną osobę w firmie to rozkładają bezradnie ręce. Trzeba też wspomnieć o P. Basi z księgowości [nextcolumn], która uwielbia różowo zielone dokumenty pisane czcionką, której wielkość wymaga odejścia od monitora na 3m celem ogarnięcia zdania. Tu prostota i ograniczenie np. możliwości (dzięki pluginom) edycji i tworzenia materiałów jest niezastąpiona.

Do kolejnych zalet można dodać jeszcze:

  • Swietna optymalizacja pod silnik wyszukujący Google włącznie z budową XMLowych site map

Czego przecenić się niestety nie da. Wielokrotnie musiałem edytować portfolio postawione na WordPressie bo opublikowanie projektu powodowało, że pozycjonowane przez specjalistów za grubą kasę serwisy, spadały w wynikach wyszukiwania na drugą pozycję.

Zalet jest znacznie więcej, choćby statystyki dostępne w panelu [nextcolumn] zarządzania, które przy codziennych działaniach na stronie nie wymagających dogłębnych analiz są wyjątkowo pomocne. Mamy do dyspozycji powiadamianie na maila, integracje z serwisami społecznościowymi w obie strony, galerie czy nawet proste sklepy. Mimo iż system ten nie został napisany celem zarządzania treścią na dowolnych stronach, jego elastyczność, modułowość i bardzo staranny kod powoduje, że coraz częściej staje się platformą która zastępuje drogie w produkcji i obsłudze dedykowane systemy CMS.

Polecam zerknąć na nasze realizacje:

farmamarketing.info
misz.com
deepstudio.eu
annaochota.pl

czy choćby stronę thoke

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *